‘AEW DYNAMITE’ 04.06.2022 Recap + Review – FTR/Bucks II, Samoa Joe’s Debut, Hardys in a Tables Match

VENUE: Agganis Arena (Boston, MA)
COMMENTATORS: Jim Ross, Excalibur, & Tony Schiavone

Fresh off their ROH World Tag Team Title win this past Friday at ROH Supercard of Honor XV, FTR looks to make right another blemish on their record as they finally get their rematch against The Young Bucks. Also on the show The Hardys take on The Butcher & The Blade in a Tables match and Samoa Joe (who also debuted at Supercard of Honor, surprising the world) attempts to qualify for the Owen Hart Foundation Tournament in his AEW debut against “Platinum” Max Caster.

Read more

‘AEW DYNAMITE’ 08.25.2021 Recap + Review – CM Punk Speaks, Brock (Anderson) vs. Malakai Black, Mox/King/Allin vs. Wingmen

VENUE: UW-Panther Arena (Milwaukee, WI)
COMMENTATORS: Jim Ross, Excalibur, & Tony Schiavone

AEW Dynamite this week features the debut of CM Punk on the flagship show, less than a week removed from his all-timer of a debut at AEW Rampage: The First Dance. The Tag Team Title Eliminator continues as well as The Varsity Blondes take on The Lucha Brothers, Brock Anderson tries to defend the Anderson family honor against Malakai Black, and Orange Cassidy gets his hands on Matt Hardy.

CHAMPIONS

  • AEW WORLD CHAMPION: Kenny Omega
  • AEW WOMEN’S WORLD CHAMPION: Dr. Britt Baker, D.M.D.
  • AEW TNT CHAMPION: Miro
  • AEW WORLD TAG TEAM CHAMPIONS: The Young Bucks (Matt & Nick Jackson)

LINEUP

  • Orange Cassidy vs. Matt Hardy (***)
  • TAG TEAM ELIMINATOR – SEMI-FINALS: Varsity Blonds vs. Lucha Brothers (**1/2)
  • Red Velvet vs. Jamie Hayter (**1/2)
  • Jon Moxley, Eddie Kingston, & Darby Allin vs. The Wingmen (***1/4)
  • The Gunn Club vs. The Factory (*3/4)
  • Brock Anderson vs. Malakai Black (SQUASH)

Read more

‘AEW DYNAMITE’ 06.18.2021 Recap + Review – Kingston/Penta/Kaz vs. The Elite, Brock Anderson Debut, Fake MMA Fighting

VENUE: Daily’s Place (Jacksonville, FL)
COMMENTATORS: Jim Ross, Excalibur, & Tony Schiavone

This week’s Dynamite features the AEW debut of Brock Anderson as he teams with Cody Rhodes against QT Marshall & Aaron Solow of The Factory. Also on the show Darby Allin takes on The Men of the Year in a self-imposed Handicap Match, Jake Hager fake fights Wardlow in an MMA-style cage match complete with octagonal ring, and Matt Jackson teams with The Good Brothers to take on Eddie Kingston, Penta El Zero Miedo, and Frankie Kazarian in the main event.

CHAMPIONS

  • AEW WORLD CHAMPION: Kenny Omega
  • AEW WOMEN’S WORLD CHAMPION: Dr. Britt Baker, D.M.D.
  • AEW TNT CHAMPION: “The Best Man” MIro
  • AEW WORLD TAG TEAM CHAMPIONS: The Young Bucks (Matt & Nick Jackson)

LINEUP

  • MMA-STYLE CAGE FIGHT: Jake Hager vs. Wardlow (NR)
  • HANDICAP MATCH: Darby Allin vs. Scorpio Sky & Ethan Page (**1/4)
  • Orange Cassidy vs. Cezar Bononi (*1/2)
  • Cody Rhodes & Brock Anderson vs. QT Marshall & Aaron Solow (**1/2)
  • Julia Hart vs. Penelope Ford (**1/2)
  • Eddie Kingston, Frankie Kazarian, & Penta El Zero Miedo vs. Matt Jackson & The Good Brothers (**3/4)

Read more